Az ember a két lábon járás miatt ‘hagyta el’ szőrzetét
Az emberiségnek az elmúlt 2 millió évben rengeteg ideje volt jelentős evolúciós változásokon keresztülmenni. Ez meg is történt többek között akkor, amikor megjelent a Homo erectus, azaz a felegyenesedett ember, és áttértünk a két lábon való közlekedésre.
Ez az átmenet pedig valószínűleg döntő szerepet játszott a szőrzet fokozatos eltűnésében. A Homo erectust megelőző Australopithecus valószínűleg jelentős mennyiségű szőrrel rendelkezett a hőszabályozás és az időjárás viszontagságai elleni védelem érdekében, írja az Ancient Origins.
Hatalmas lépés volt az emberiség történelmében

A Homo erectus koponyája az angliai Natural History Museum-ban. Dénes Emőke/Wikimedia Commons
Ahogy azonban a Homo erectus teljesen függőleges testtartást vett fel, és ezzel több bőrt tett ki a napfénynek, a hatékony hűtési mechanizmusok iránti igény vált fontossá.
A kétlábúság és a szőrzetvesztés közötti kapcsolat a hatékony hűtés szükségességében rejlik a kitartó vadászat során, amely vadászati módszer a Homo erectus által is alkalmazott vadászati módszer lehetett.
A vékonyabb bundájával jobban tudta szabályozni a testhőmérsékletét az izzadás révén, ami lehetővé tette a hosszabb vadászatot a túlmelegedés veszélye nélkül.
Ez az evolúciós előny valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy a Homo erectus sikeres és kitartó vadász volt, emellett pedig elősegítette a kevesebb szőrzet génjeinek elterjedését.
Továbbá az emberben a több ekkrin verejtékmirigy és a finomabb vellusszőrzet kialakulása lehetővé tette a hatékony hűtést a párolgás révén, ami tovább csökkentette a vastag szőrzet szükségességét.
Míg a test bizonyos részein megmaradt a szőrzet védelmi és jelzési céllal, az annak csökkentésére irányuló általános tendencia a mozgás, a hőszabályozás és az evolúciós alkalmazkodás révén alakult ki.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén